MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

VELİ KİMDİR?

Posted by Zâcir Haziran 19, 2007

Şah-ı Nakşibend’e (ks) sormuşlar:

“Efendimiz, bazı havada uçan kimseler var. Onların durumu nasıldır? Onlar için ne söylüyorsunuz?”

Hazret cevaben buyurmuş:

“Onlar benim nazarımda veli değiller. Havada uçmak hüner değil. Havada uçan bunca kuşlar var. Veli mi oldular ki havada uçuyorlar?”

Tekrar sormuşlar:

“Peki efendimiz, suda yürüyenler için ne buyuruyorsunuz?”

Şah-ı Nakşibend (ks) şöyle buyurmuş:

“Onlar da benim nazarımda makbul değildir. Gece gündüz suda dolaşan bunca balık var. Onlar da veli midir ki suda geziyorlar?”

Tekrar sormuşlar:

“Öyleyse efendimiz, bir saatte bütün dünyayı dolaşan, doğu ile batı arasında mekik dokuyan kimseler için ne söyşüyorsunuz?”

Hazret cevaben:

“benim nazarım da bunlar da veli değiller. Şeytan ism-i azam duasını okuyarak bir saniyede doğudan batıya gidip geliyor. Ama kafirdir şeytan. Dergah-ı ilahiden atılmıştır. İmanı reddedilip kabul edilmemiştir.” buyurmuş.

Soranlar bu cevapları aldıktan sonra:

“Öyle ise efendimiz, lütfen bize kimlere veli dendiğini, kimlerin veli olduğunu söyler misiniz? Vallahi biz kimlerin veli olduğunu bilemiyoruz” diyerek rica etmişler.

Şah-ı Nakşibend (ks) bunun üzerine şöyle buyurmuş:

“Ben, Peygamberin (sas) şeriatına mutabat eden, onun şeriatinden ayrılmayan kimselere veli derim. Böyle kimseler benim gözümde velidir.”

Sohbetler, Seyda Hz.

Reklamlar

5 Yanıt to “VELİ KİMDİR?”

 1. yasemin said

  ben söylediklerinizi yeterli bulamadım kusura bakmayın ama daha açık anlatın lütfen böyle tarikat konularını araştırıyoru bana daha fazla bilgi verirseniz sevinirim interneten baktım ama yeterli bilgi bulamadım cevabınızı bekliyorum

 2. aydın BAYRAM said

  selamun aleykum ben bir ay oncesine kadar haftada birkere cumaya gderdim ama artık namaza başladım tabi allah kabul ederse bana dini konular hakında yardımcı olacak din kardeşlerimin düzenlemiş olduğu toplantılara katılmak istiyorum bana ALLAHrızası için yardımcı olurmusunuz allah hepimizin yar vede yardımcısı olsun

 3. Allah razı olsun kurbanım..

 4. ali öz said

  Allah razı olsun çok güzel sohbet.

 5. ahmet kar said

  kardeşlerim bu yola meyleden gönüle binlerce şeytan birden üşüşür ve düşmanımız olan nefsimize zor gelir bu yol,ama hakikat onları alt etmekte gizli.şeytan vesvese verir bu yolu bize hafif luzumsuz gösterir vs.aşk la imanımızla bu yola girelim ve sofi arkadaşlarımızdan ayrılmayalım.en kısa zamanda menzil yoluna düşüp o mübareğin elinden tövbe alalım.bilgi almak isteyen arkadaşlar semerkant derneklerinden gereken bilgileri alabilir.etrafımızda illaki vardır araştıralım.selamun aleyküm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: