MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

Hadis-Sünnet

Posted by Zâcir Nisan 13, 2007

Hadisin Terim Anlamı:

Söz, fiil, takrir (onay), yaratılış ve huyla ilgili sıfat olarak Hz. Peygamber’e (veya sahabe ve tabiuna) izafe edilen her şeydir.

Sünnet ve hadis ıstılahta birbiri yerine kullanılan iki kelimedir. Ancak günlük kullanımda hadis, genellikle “sözlü sünnet” yerine kullanılmaktadır.

Sözlü Sünnete (Hadise) Örnek:

Hz. Peygamber (sas) şöyle buyurdu, 

“Hiç biriniz kendisi için istediğini, (müslüman) kardeşi için de istemedikçe olgun mümin olamaz.” (Buhari, İman 7; Müslim, İman 71-72 vd.)

Fiili Sünnete (Hadise) Örnek:

“Hz. Aişe’nin, Resulullah’ın Şaban ayındaki nafile orucu ile ilgili beyanıdır. O şöyle demektedir: ‘Nebi sallallahu aleyhi ve sellem öylesine oruç tutardı ki, biz artık oruçsuz gün geçirmez derdik. Bir kere de orucu bıraktı mı biz, artık oruca niyet etmez derdik.”

Takriri (Onay İle) Sünnete (Hadise) Örnek:

İbn Ömer şöyle der: 

“Hendek Harbi’nden dönüşte Nebi (sas) bize: ‘Hiç kimse Benu Kurayza yurdundan başka bir yerde ikindi namazı kılmasın!’ buyurdu. Müslümanların bir kısmı yolda iken ikindi oldu ve aralarından bazıları ‘Biz emredilen yere varmadıkça kılmayız’ dediler. Bazıları da ‘Hayır, biz kılarız. Resulullah bize bunu yasaklamayı kasdetmemiştir.’ dediler ve öyle yaptılar. Bilahare bu durum Hz. Peygamber’e anlatılınca o, hiçbir grubu ayıplamadı.”

(Burada zımni (örtülü) takrir vardır.)

Ahlaki Sünnete (Hadise) Örnek:

“Resulullah (sas) insanların en cömerdi idi. O (sas), Ramazan’da daha çok cömertti.” (Buhari, Bed’u-l-vahy 5; Müslim, Fedail 50 vd.)

Yaratılışla İlgili Sünnete (Hadise) Örnek:

“Resulullah (sas) sima olarak insanların en güzeli, yaratılış olarak da en mükemmeli, en mütenasibi idi. O (sas), ne aşırı uzun ne de çok kısa idi.” (Buhari, Menakıb 23; Müslim, Fedail 113)

Müslümanlar (yaratılışla ilgili olan dışında) Hz. Peygamber’in sünnetini uygulamaya ehemmiyet vermelidirler. Zira Allah-u Teala Hz. Peygamber’e tabi olmayı şu (ve benzeri) ayet-i kerimelerle müslümanlar üzerine gerekli kılmıştır:

“Ey iman edenler! Allah’a itaat edin. Peygamber’e itaat edin ve amellerinizi boşa çıkarmayın.” (Muhammed Suresi; 33)

“De ki: Siz gerçekten Allah’ı seviyorsanız bana uyun ki Allah da sizi sevsin ve suçlarınızı bağışlasın. Çünkü Allah çok esirgeyici ve bağışlayıcıdır.” (Al-i İmran Suresi;31)

Allahümme salli ve sellim ala seyyidina Muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmain.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: