MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

NİÇİN TARİHE YÖNELMELİYİZ?

Posted by Zâcir Ocak 29, 2007

Avrupa kültür ve medeniyetini eşelersek, o dünyanın oluşmasında etkili beyinlerden birisinin Montesquieu olduğunu kabul ederiz. Büyük insanların en belirgin özellikleri yeri gelince objektif olabilmeleridir.

Bize sıcak bakmayan Montesquieu, ünlü eseri “İran Mektupları”nın seksen ikincisinde tarihteki yerimizi şöyle değerlendiriyor: “Bütün milletler içinde, sevgili Usbek, gerek ihtişam, gerek fütuhat azameti itibarıyla Türkleri geçebilecek millet olamaz. Bu millet cihanın hakiki hakimidir. Sanki, diğer milletler bunlara hizmet etmek için cihana gelmişlerdir. Düşün, öyle bir millet ki, yeryüzünde hem imparatorluklar kurmuşlar hem de kurulmuş imparatorlukları silip süpürmüşlerdir…

Türk adıyla Avrupa, Asya ve Afrika’da muazzam fütuhat başardılar ve böylece cihanın üç kıtasına hakim oldular. Ve daha eski zamanlara gidecek olursak eski Roma İmparatorluğu’nu yıkan hemen bütün milletler de bunlardan çıkmıştır.

Bir Cengiz Han’ın kurduğu imparatorluğun yanında acaba Büyük İskender’in fütuhatı azamet itibarıyla ne mana taşıyacaktır?

Bu muazzam milletin eksik tek tarafı, sadece bu kadar azamet ve ihtişamının hatıralarını tebcil edecek tarih yazarları yetiştirmemiş olmasıdır!.. Bu yaman muharip millet, ancak yaşamakta oldukları devrin zaferleriyle yetinip, her devirde düşmanı vurup mağlup edeceğinden emin bir yürekle yaşamakta ve fakat mazideki fütuhatın pembe hayaliyle istikbale bakmayı hatırına bile getirmemektedir…”

Dikkat edersek, niçin tarihçi yetiştirmediğimizin cevabını da Montesquieu veriyor; çünkü emin bir yüreğe sahiptik, mazideki fütuhatımızın pembe hayaliyle geleceğe bakmayı hatıra getirmenin ihtiyacını duymuyorduk… Bu mektubu 1715′te yazdığını unutmamamız gerekmektedir. Köprünün altından çok sular aktı. Şimdi ise tarihimizi didik didik etmeye mecburuz. Geçmişte bizi büyük yapan ne idi? Hangi hasletlerimizi kaybettik ki iki yüz elli yıldır yüzümüz gülmüyor? İbni Haldun, “Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.” diyor. Bu sözün gerçeği ifade edebilmesi için milletin mazidekiyle haldeki durumu birbirine benzemelidir. Özelliklerini yitirmiş bir milletin geleceğinin geçmişine benzemesine imkan yoktur. İşte bizim rönesansımız burada yatmaktadır. Mazimizi sosyoloji, sosyal psikoloji ve benzeri ilimlerin projektörleriyle tarayıp büyüklüğümüzün sebeplerini tespit ederek, onları bugünlere taşımanın, yani modern anlayışla buluşturmanın yollarını aramalıyız.

İki türlü tarih yazılır. Birincisi belgeleri, kalıntıları yorumlayarak yazılanlardır. İkinci tür ise kitaplardan yararlanılıp kaleme alınanlardır. Bizim yazdıklarımız ikinci türdendir. İlim hasbidir, denir; ama aslında hasbi ilim yoktur. Bugün hiçbir şey beklemeden ilim üretenin beyninin bir köşesinde, ‘günün birinde bu bir işe yarayacaktır’ düşüncesi saklıdır. Batılı, dilimizi, eski harflerimizi öğreniyor, ömrünü heba ederek tarihimize dair eserini veriyor. Ciddi bir emeli olmasa, bu zahmete katlanmasının mantığı var mı? Arthur Sharaton, ‘Mimar Sinan Biyografisi’nde Türk tarihiyle ilgilenen Batılıların ortak bir yanı olduğunu, onun da bizi tarihimizden soğutmak olduğunu belirtiyor.

Ecdadımıza layık bir kültür ve medeniyet günışığına çıkarmak istiyorsak, ilk kaynaklardan tarihimizi doğru yazmak zorundayız. Ardından sorumluluğunu bilen insanımız gelecektir. Fizikçimiz, kimyacımız, romancımız dünyadaki emsallerinden geri kalmazsa, görevini yapmamış olmanın ızdırabını duyacaktır. Bu insan tipine kavuşmadan sarf edeceğimiz bütün gayretler suyun üzerine nakış işlemektir; zira insan, özelliklerine göre dünyasını kurar; gerisi boş laftır.

MEHMED NİYAZİ 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: