MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

Edeb Ya Hu!

Posted by Zâcir Ocak 21, 2007

Birazcık eskimez yazı bilenlerimiz, ecdad yadigarı hat şaheserlerimiz üzerinde şöyle bir göz gezdirdiklerinde mirasçısı olduğumuz medeniyetin ruh portresi hakkında fikir sahibi olabilirler.

Gerek sivil mimari mekanların, gerek resmi dairelerin ve gerekse de mabetlerimizin duvarlarında bütün ihtişamıyla nazarlarımızı celbeden bu göz kamaştırıcı tezyinatlı levhaların mana boyutu araştırıldığında, cedlerimizin hangi ölçüleri, hangi değerleri içine alan bir hayat felsefesine sahip olduklarının ipuçlarını verirler.

İşte bu levhalarda sıklıkla gördüğümüz eskimez yazılı güzel sözlerden, bercestelerden birisi de “Edeb Ya Hu” ibaresidir. Çoklukla ta’lik veya celi sülüs hat ile yazılan bu kısa ve öz ibare, aslen tarikat adabına uymayan nahoş bir davranışta bulunan dervişe hitaben mürşidinin nazikane ihtarının vecizeleşmiş ibaresidir.

Edeb Ya Hu, İbrahim Refik

Reklamlar

Bir Yanıt to “Edeb Ya Hu!”

 1. Recai Tuncer Atilla said

  Edep ya hu yazısını bugün burada okumakla memnun oldum. Bu yazı bizim evin büyük odanın duvarında
  vardı. Arapça olarak yaldızlı, güzel bir çerçevenin içinde sülüs yazısıyla yazılmıştı. Ben Arapça
  bilmediğim ve küçük çocuk olduğum için ben bu yazının bir dua olduğunu zannediyordum. fakat babam herhangi bir kimse adaba aykırı bir şey yaptığı, veya gazetede veya radyoda olumsuz bir haber
  duyduğu zaman ‘Edep ya hu’ deyimini kullanırdı. babamın anlatığına göre dedemin de küçüklere ve münasebetsizlik yapanlara karşı kullandığı en ağır deyimi ‘Edep ya hu’ sözü imiş.
  Fakat ne yazıkki günümüzde ya hu kelimesi YAHU olarak kullanılıyor ve büyük, küçük herkezin bilhassa Televizyon Sovmen ve sunucularının ağzında anlamı bilinmeyip günlük bir argo ve moda kelime olarak kullanılıyor. (Bırak yaahu-Git-yahu) çok ayıp oluyor. EDEP YA HU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: