MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

“Aşıklar Defterinden Silindin!”

Posted by Zâcir Ocak 7, 2007

Semnun Muhib rahmetullahi aleyh, yaşı ilerlemiş, ömür merdiveninin son basamağına yaklaşmıştı. Bu yaşına kadar başından evlilik geçmemişti. Ömrünün bu son anlarında, sadece sünnete tâbi olmak ve efendimizin sünnetini yerine getirmek için evlenmek istedi. Bu talep üzerine yakınları ona evleneceği bir kız bulurlar.

Evlendikten sonra aradan geçen zaman içinde Semnun Muhib Hazretleri’nin, hanımı olan kıza karşı bir ilgisi meydana geldi. İlginin meydana geldiği günün gecesinde bir rüya gördü. Rüyasında kıyamet kopmuştu. Mahşer toplanıyor, her bir kavme ait olmak üzere sancaklar dikiliyordu. Bir sancak gördü ki, büyüklüğü, güzelliği, nuru anlatılamayacak kadar muhteşemdi. Sordu:
–Bu sancak hangi kavim için dikildi?
–Allah onları sever, onlar da Allah’ı sever…” (Maide, 54) âyet–i kerimesine muhatap olanlar için dikildi.Semnun Muhib bu kavmin arasına girdi. Orada bulunan görevlilerden biri Semnun Muhib’in yanına gelerek, bu topluluğun arasından çıkmasını söyledi ve Semnun Muhib’i oradan çıkardı.

Semnun feryadı bastı:
–Beni bu topluluğun dışına niçin çıkardın?
–Bu sancak âşıkların sancağıdır, sen onlardan olmadığın için çıkarıldın.
–Ben Mevlâ’ya olan aşkımdan dolayı dünya hayatında Muhib diye çağrılırdım. Hak Teâlâ Hazretleri benim kalbimi biliyor.
Bu konuşmanın ardından gaipten bir nida işitilir:
“Ey Semnun! Sen muhiblerden idin; ancak gönlün o küçük kıza meyledince, ismini muhibler defterinden sildik.Semnun Muhib, büyük sıkıntıya duçar olmuştu, kan ter içinde uyandı. Uyanır uyanmaz:
–Ya Rabbi! Bu kız beni sana ulaştıracak yolun önünde bir engel ise, onu yolumun üzerinden kaldır.

Bir zaman sonra dışarıda bir bağırtı, bir gürültü duyuldu. Gürültünün geldiği yere vardıklarında, Semnun Muhib Hazretleri’nin hanımı genç kız, damdan düşmüş ve vefat etmişti. 

Reklamlar

6 Yanıt to ““Aşıklar Defterinden Silindin!””

 1. emirayse said

  Allahim Allahim Allahim Allahim Allahim Allahim Allahim Allahim Affet Allahim Bilen sensin ben günakar kul SEN bagislayan ben günahkar Yüce Allahim AFFETTIM günahkar deyiver BAGISLAYIVER

 2. Dut Ağacı said

  Çok hoştu, Allah c.c razi olsun

 3. Bu yaziyi daha evvel okumustum, kafamda bazi soru isaretleri birakti dogrusu.. Suallerime cvp verebilirseniz sevinirim kurbanlar..

  * Evli bir insanin esine karsi evliliginde ilgi duymasi dogal degilmi?.. Yani hic ilgi beselemeyecek olsak, Seriat dairesi icerisinde esimizin gönlünü nasil hosnut edip razi edecegiz?..

  Yani bilmiyorum, kendi halimi söyle bir düsününce .. Biriniz duruma aciklik getire bilirmi rica etsem?..

 4. Zâcir said

  Vuslati_Menzil,

  Haklı bir sual. Yalnız Semnun Muhib Hz. ile kendimizi aynı kefeye koyarak olayı değerlendirirsek işin içinden çıkamayız.

  Bizim için eşlerimizi sevmek bir gerekliliktir. Aile kurumunun devamlı olması, kadın ve erkeğin birbirleriyle huzur bulmaları için bu sevgi şarttır.

  Ancak Semnun Muhib Hz.’nin hali bizimki gibi değildir. “Ene’l-Hak” diyen Hallac-ı Mansur Hz gibi, söylemleri çokça tartışılan İbn Arabi Hz gibi onun da hali kendi makamına göre değerlendirilir. Bunlar o makamda olmayanları bağlayacak işler ve sözler değildir.

  İbn Arabi Hz bunu mealen şöyle ifade eder: “Bizim yaşadığımızı yaşamayana bizim sözümüz haramdır..”

  Bizim bu kıssadan alacağımız pay Allah aşkının kimi kullarda ne kadar üst düzeye çıktığı ve terazinin yüksek makamlarda nasıl hassaslaştığını görmeye çalışmaktır.

  Saygılar,

 5. Evet Zâcir kurban, durum anlasilmistir. Tsk ederim izahin icin..

 6. handan said

  bu hayatımızda ibret alacagımız yazıyı cok beyendim.biz insanlar bazen allah aşkını unutup mecazi aşklara takılıp kakıyoruz.ve bu vesveseyle rabbımızden uzklasıyoruz.rabbım tüm inanan inançlı kullarını kendi rahmetinden uzaklaştıracak olan dünya meşg

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: