MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

Mevla’ya Ulaştıran Köprü

Posted by Zâcir Aralık 19, 2006

Allah’ın yarattığı insan, O’ndan uzak olduğu nisbette gurbette demektir. Gurbet; yalnızlığı, çaresizliği, bunun neticesi olan melali ve hüznü icab ettirir, insanda bir avunma ve teselli ihtiyacı doğurur. Bu sebepten: “Yalnızlık Allah’a mahsustur!” denilmiştir. O’ndan gayrısının teselli ve ilgiye ihtiyacı vardır. Bütün bu fıtri hususiyetler, -cennet, bütün güzelliklerlele dolu olduğu halde- Adem aleyhisselamın kendi cinsinden bir eş yaratılmasını istemesini gerekli kılmıştır. Böylece Leylalar’la muhabbetin, nihayette onları aşıp Mevla’ya intikali sağlayıcı bir köprü olma keyfiyeti gerçekleşmiştir.

Bunun içindir ki, Leylalar ile başlayan muhabbet macerası, Mevla’da sükun bulduğu nisbette mana kazanır. Aksi halde Leylalar putlaşır, çetin imtihan kaybedilerek dünya bir aldanış mekanı haline gelir.

Leyla, bir semboldür; icabında bir kadındır, makamdır veya paradır. An gelir nefsin diğer temayüllerinden herhangi biri olabilir. Bunlara takılıp kalan kişi, nefsini adeta ilah edinir.

Osman Nuri Topbaş, Nebiler Silsilesi 1, Erkam

Reklamlar

Bir Yanıt to “Mevla’ya Ulaştıran Köprü”

  1. cucu said

    mevlana bu kadar dış gorunusu ıtıbarıylesıradan bır ınsan gıbıde olsa fakat kendısınden sonra gelan asırlarda bıle hala anılmaktadır ve ısmı zıkredılmektedır,dunya ınsanlarının duygu ve dusuncelerınde ufuklar acmasına vesıle olan bır hazınedır.bu doneme kadaro kadar alımler,sultanlar,vezırler gelmıs fakat hepsı unutulup gıtmıstır mevla’nın unu gunumuze kadar artarak gelen alım kısıdır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: