MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

Manevi Mi’rac: Seyrü Süluk

Posted by Zâcir Aralık 16, 2006

Mi’racın ümmete bakan yönü manevi terbiyedir. Her müminin mi’racdan alacağı dersler ve manevi nasipler vardır. Bu yol açıktır. Bütün Allah dostları, manevi terbiye ile yapılacak manevi mi’racın peşindedir.

Tasavvufta bu manevi terbiyeye “seyrü süluk” denir.

Seyir, “Hak yolunda gitmek”, süluk de, “bu işi bir mürşit terbiyesinden gerçekleştirmektir.” Kısaca seyrü süluk, bir mürşid-i kamilin rehberliğinde Allah’a gitmektir. Bu, kalp temizliği ve nefis terbiyesi ile gerçekleşen manevi bir yolculuktur, ruhi bir mi’racdır.

Arifler manevi yolculukla “Seyir ilellah”ı kast ederler. Bu seyirde, hedef yüce Allah’tır. Çünkü asıl yolculuk ve saadet budur. Huzur, Cenab-ı Hak ile tanışmak ve buluşmaktır.

Nakşi büyüklerinden Hace Ubeydullah Ahrar (ks) der ki:

“İki çeşit mi’rac vardır. Biri manevi, diğeri ise şeklidir. Manevi mi’rac da iki türlüdür. İlki kötü sıfatlardan güzel sıfatlara geçmektir. İkincisi masivayı (Allah’tan gayrı bütün varlıkları kalben) terkedip Hakk’a yönelmektir.

Yüce Allah’a gitmek, ayakla değil güzel ahlakla olur. O’na yaklaşmak kalıpla değil kalple gerçekleşir. Bu yolda aşılacak şey, dağ tepe gibi engebeler değil, nefsin engelleridir. Uzakta olan yüce Allah değil, kuldur.

Allah’a yaklaşmak için nefsini aşmak, kötü ahlaklardan uzaklaşmak, zulmet perdelerini geçmek gerekiyor.

Allah’a giden yolun rehberi mürşid-i kamildir. Azığı takvadır. Bineği himmettir. Yol arkadaşı mümin kardeşlerdir. Silahı dua ve zikirdir. Düşmanı nefis ve şeytandır. Süresi, son nefese kadardır. Sonu -Allah’ın rahmetiyle- cennet ve cemalullahtır.

Kul’un Yolculuğu, Dr. Dilaver Selvi, Semerkand

Reklamlar

4 Yanıt to “Manevi Mi’rac: Seyrü Süluk”

 1. Nil ü fer said

  Rabbim niyetlerinizi hayr eylesin, çıktığınız yolda muvaffak etsin.elleriniz, yüreğiniz dert görmesin…
  dua ile…

 2. KRNLKTNSNSZAYDNLĞ said

  SSELAMUNALEYKÜM DİN KARDEŞLERİM SN.DİLAVER HOCAMIN KİTAPLARINI OKUYORUM GERCEKTEN ÇOK AKICI VE MÜTHİŞ DİL ÜSLÜPLA YAZMIS ŞU ANDA KULUN YOLCULUGU ADLI KİTABI ELİMDE ORADA GECEN RABBİMİZİN HAL DİLİYLE FANİDEN GEÇ EBEDİ OLANA YÖNEL DEMESİ GERCEKTEN ÇOK GÜZEL VE ZAMANLA OLACAK İNŞALLAH SELAMETLE KALIN…

 3. ELBİSTANİ said

  muhterem hocam kalbimize tercüman olmuş Rabbim razı olsun. Cenab-ı Hak sübhanehu ve teâla hazretleri cümle ümmeti muhammedin asm. cisimlerini ruhlarına refik eylesin. Hayatlarını beden değil, kalb ve ruh sür’atinde yaşayan ehli kemalin hallerinden bize nefahatı kudsiyye nasip etsin.

 4. omerfaruk said

  SELAMÜN ALEYKÜM BU YAZININ BİZE KADAR ULAŞMASINI SAĞLAYAN BÜTÜN MÜSLİMANLARDAN ALLAH C C RAZI OLSUN DAHA ÇOK AÇIKLAMA YAPILMASINI TEKLİF EDİYORUM ŞİMŞİDEN TEŞEKKÜRLER ALLAH C C EMANET OLUN SELAMÜN ALEYKÜM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: