MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

“BENDEN HAYIRLISI GELSİN”

Posted by Zâcir Ekim 22, 2006

Yatsı ezanına birkaç dakika vardı. Camiye gitmek üzere son hazırlıklarımı yapıyordum. O sırada kapının zili çaldı. Kapıyı açtım. Karşımda uzun zamandır görmediğim bir dostum. Beni ziyarete gelmiş. Selamlaşıp, kucaklaştık. Buyur ettim. Çay eşliğinde uzun bir sohbet için salona geçtik.  Muhabbet gerçekten koyu idi. Nasıl geçtiğini anlayamadığımız üç koca saatin ardından misafirim “geç oldu, bana müsade” diyerek noktayı koydu ve kalktı. Sokağın başına kadar eşlik etme teklifime, “memnun olurum” cevabını verdi.  

Birlikte çıktık. Sokağın başına vardığımızda, “Şimdi ayrılık vakti. Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah!” diyerek elini uzattı. Kucaklaşırken, dostumun ettigi duaya alışkanlıkla amin dedim. Ve arkadaşım sokağın köşesini döndü gitti… Eve dönerken, arkadaşımın veda sözleri takıldı aklıma. “Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin.” Düşündüm, düşündükçe ürperdim. Bu bir dua idi. İlk kez duyduğum yaman bir dua. Gayri ihtiyari birkaç kez tekrarladım. Sıcacık duygularla doldum. Bir şey tarafından kuşatılmıştım. Bütün benliğimi dolduran güzel bir şey.  

Ertesi gün ilk işim arkadaşımı telefonla aramak oldu. Nedir, nereden duydun diye sordum. Bu özlü duadan çok etkilendiğimi anlayan dostum, “Hz. İsa Aleyhisselam’ın, Peygamber Efendimiz’in geleceğini müjdelediği duaymış bu” dedi. “Ne güzel dua imiş! Tuttum bu duayı” dedim. Güldü ve “o halde hiç bırakma. Ayrıca vesile ol, başkaları da tutsun” diye cevap verdi ve bana bir hayır kapısı aralayarak telefonu kapattı. “Ben gidiyorum, ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah.” 

Tutmuştum bu duayı. Bırakmaya da niyetim yoktu. İşte giden gitmişti. Hayırlı bir insandı giden. Fakat, gelmesi için dua edilen ‘daha hayırlı’ kimdi ya da neydi? Bir insan? Bir haber? Yoksa yeni bir gün, yeni bir gece mi? Bir insan ise ya da bir haber, beklemeye değer. Gündüz ya da geceyse hayırlı olan, geri bırakmamaya, ihya etmeye değerdi. Tutmuştum bu duayı. Günler günleri kovaladı, hayırlar hayırları… Dua halen zihnimi meşgul ediyor. Ben de dostumun tavsiyesine uyarak, işitmeyenlere bu duayı duyurmakla vazifeli olduğumu hissediyor, fırsat doğdukça vazifemi ifa ediyordum. 

Kim bilir, daha ne kadar böyle duyulmamış sözler, dualar vardır. Ve kim bilir ne kadar yitip giden…Unutulmuş sözler, dualar gibi yitip gitmemek için, giderken kendisinden daha hayırlısı için dua eden dostlara kulak vermekten başka çare var mı? Ve hayır dileyen bütün sözlere.  Her sabah “namaz uykudan hayırlıdır” diye seslenen müezzin hayra çağırır. Yanlış bir adımda kalbin derin bir yerinde uç veren sızı hayra çağırır. Hayır her adımdadır. Can kulağını açık tutana.  

Ninelerimiz, evin çatısında ötüp duran kargaya, “hayrola karga, hayır isen öt, şer isen git” derler, karganın ağzından hayrı çağırırlardı. Dedelerimiz, ters giden, sarpa sarmış işlerini hayırlısı olur inşallah der, bir çırpıda aşıverirlerdi.  Şimdi hayra sarılıp hayır dileyenler ne kadar az. Daha hayırlısı onun için mi gelmiyor ne?.. 

Sadık Şanlı, Sabahın Altısında Bir Kalp Kırıldı, Pozitif

Reklamlar

6 Yanıt to ““BENDEN HAYIRLISI GELSİN””

 1. ekaraot said

  hocam ben başka bişey soracaktım siteniz çok güzel olmuş.bende aynı temayı kullanıyorum ama bende blog istatikleri türkçe değil ingilizce yazıyor blog stats diye onu nerden ayarlıyoruz acaba ben bulamadım..

 2. Zâcir said

  Öyle sanıyorum ki dil seçiminiz ingilizce. Ama eğer öyle ise sadece blog istatistikleri değil tüm kontrol bölümlerinin ingilizce olması lazım. Dil seçeneğinizi “Kullanıcılar” (Users) bölümünün hemen yanındaki “Tercihler”den Türkçe’ye çevirmeniz gerekli. Şayet probleminiz bu şekilde çözülmezse bir de şu adrese uğrayın: http://www.wordpress-tr.com
  Kolay gelsin…

 3. ekaraot said

  sağolo hocam cevap için yok dil türkçe bende anlamadım benim ki yarı türkçe yarı imgilizce nedense mesaj yazarken de new post kısmından giriyorum sizde öyle görünce acaba dedim bi yolumu var tekrar teşekkürler..

 4. sevda said

  selamun aleykumhocam ben şuanlattıgınız hıkayeden çok etkılendım ,
  gerçekten allah bızı buşekıl kalbı temız ve hayırlı dua eyleyenlerle beraber etsın çunku öyle bır hale geldıkkı bırakın başkaları için ıyılık etmeyı dua etmeyı kendımız için bıle rabbımıze yönelemez olduk çın seddı kurduk kalplerımıze şehvet dolu heva dolu kin dolu bır dua et açılır allah yolu )şimdi ayrılık vaktı ben gıdıyorum ta ki benden hayırlısı gelsin inşallah :bende tuttum bu duayı okuyun yuce kuranı orda ne dualar var kabul olsun ey mumın arkadaşlar hayırlı gunleer

 5. ercan said

  çok güzel artık ben de kullanacağım

 6. Çok güzel gerçekten…

  ——————-
  Kıl Dönmesi Nedir?
  Dünya Aids Günü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: