MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

SEYR U SÜLUK ON MAKAMDAN İBARETTİR

Posted by Zâcir Eylül 15, 2006

Şunu bilmek gerekir ki, seyr u süluk (tasavvufi yolculuk) merhalelerini aşmak, on makamı kat etmekten ibarettir. On makamı aşmak da üç tecelliye yani ilahi fiil, sıfat ve zat tecellilerine bağlıdır. On makamdan “rıza” hariç diğer dokuzu, fiil ve sıfat tecellilerine (tecelli-iyi ef’al ve tecelli-yi sıfat) bağlıdır. Rıza makamı ise, zat tecellisi ve zati muhabbet ile elde edilir. Zati muhabbet (Allah’ı bir sebebe bağlı olmadan sırf O olduğu için sevmek) hasıl olunca, aşığın nazarında sevgilinin nimeti ve elemi eşit olur (“kahrın da hoş, lütfun da hoş” der). Sonunda rıza makamı elde edilir ve (olayları) çirkin görme hali ortadan kalkar.

Bu on makamın tümüne tam anlamıyla ulaşmak, tam fenanın (yokluğun) kendisine bağlı olduğu zati tecellinin hasıl olma vaktinde mümkündür. Ancak dokuz makama, fiil ve sıfat tecellilerinde ulaşılır. Mesela, tasavvuf yolcusu Cenab-ı Hakk’ın kudretini kendi üzerinde ve bütün eşyada müşahade edip izleyince mecburen tevbeye yönelir, korkar. Vera’ (haram ve şüpheli şeylerden sakınma) yolunu tutar. O’nun takdirine sabreder, hiçbir şeye gücünün yetmediğini anlar. Nimetlerin gerçek sahibinin O olduğunu bilip verenin ve alanın O olduğunu idrak edince, çaresiz şükür makamına gelir ve tevekküle ayak basar.

Allah’ın lütuf ve şefkati tecelli edip ortaya çıkınca reca (umut) makamına ulaşır. Onun azamet ve büyüklüğünü müşahade edip alçak dünya kendi gözünde hor ve itibarsız olunca dünyaya itibar etmeme hali ortaya çıkar ve fakrı (fakirlik ve Allah’a muhtaç olduğunu idrak etme halini) tercih eder. Zühdü (dünya malına öncem vermemeyi) alışkanlık ve karakter haline getirir.


İmam-ı Rabbani, Mebde ve Mead Risalesi, Sufi Kitap

Reklamlar

Bir Yanıt to “SEYR U SÜLUK ON MAKAMDAN İBARETTİR”

  1. Ahmet said

    Allah C.c Razı olsun…

    Çok Güzel Bir Çalışma ve konular VAR….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: