MeNZiL.wp

Niyet ettim Allah rızası için..

GENÇLER HİZMET ETMEK İSTİYOR

Posted by Zâcir Eylül 4, 2006

Kendisinden sürekli yakınılan, farkındalık düzeyinin düşük olduğu söylenen, ciddi meselelere ilgisizlikle itham olunan gençlik, kendisini hedef alan bu yargıları tersine döndürmeye kararlı görünüyor. Tanışıp görüşme imkanı bulduğumuz pek çok genç, çevresine yardımcı olmak için “hizmet etme” yönünde ümit vaat ediyor.

Allah Rasulu (sav), “Bir kavmin efendisi onlara hizmet edendir” buyurarak insanlara hizmetin üstünlüğünü anlatıyor. Hizmet, peygamberlerin ve onların izinden giden Allah dostlarının mirası. Bu nedenle hizmetin kıymeti bambaşka bir boyutta gençler açısından da. Hizmet gönüllüleri “gençler” olunca yapılan işin niteliği daha da önem kazanıyor.

Lise son sınıf öğrencisi Merve Çulcu, ortaokula devam eden bir grup öğrenciye hafta sonlarını ayırarak onların sorunlarıyla ilgileniyor. Genç arkadaşlarına yardımcı olmaya çalışırken hoş bir huzur yaşıyor… Lise çağındaki Esra Ateş, geliri yoksul insanlara dağıtılan kermeslerde görev aldığını ve böyle hayır faaliyetlerinde bulunmaktan mutluluk duyduğunu dile getiriyor. Merve ve Esra daha önce ortak tanıdıkları bir ablalarının gençlere yönelik hazırladığı programlara da katılmışlar. Küçüklüklerinden beri namaz kıldıklarını ve dini sorumlulukları yerine getirmekte zorlanmadıklarını söylüyorlar. Merve, “İnsanlara yardımcı olmaya çalışmak, yani hizmet etmek bana zor gelmiyor; çünkü bunu Allah’ı sevdiğim için yapıyorum” diyor.

Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencisi olan Fatih, üniversiteye hazırlanan öğrencilerin derslerine yardımcı oluyor. Ders çalışmak için bir araya geldiklerinde ortaya çok hoş sohbetlerin çıktığını belirten Fatih, sadece ders çalışmakla kalmayıp milli ve mânevi değerlerden de konuştuklarını böylece de arkadaşlarının hem derslerinde düzelmeler görüldüğünü hem de çevrelerine faydalı bireyler olmak adına bu gençlerde önemli değişimler yaşandığını söylemeden geçemiyor. Fatih, okuldan aldığı bilgilerle sınırlı kalmak istemediği için bol bol kitap okuyor. Aynı zamanda arkadaşlarıyla beraber bir kulüp de kuran Fatih, insanları haberdar olamadıkları güzelliklerle tanıştırmayı amaçladıklarını söyleyerek, “Çevremize kültürümüzün güzelliğini anlatmalıyız.” diyor. Kulüpleri daha bu sene kurulmuş olmasına rağmen Fatih ve arkadaşlarının gayretiyle pek çok kültür-sanat etkinliğine imza atmış.

Gençler Kabiliyetlerine Göre Yönlendirilmeli

Nisan Ayı’nda gerçekleştirilen bir Kutlu Doğum programında teknik eleman olarak görev yapan Kübra Ayarlı ise bilgisayara olan ilgisinin insanlara hizmet ederken çok işine yaradığını söylüyor. Kübra bu tabloyu gördüğü için çok mutlu. Şu sıralar daha güzel çalışmalar yapabilmek için teknik bilgisini genişletmekle meşgul…

Hizmete gönül veren gençler kabiliyet ve bilgilerini kullanabileceği alanlara yönlendirilmeli. Mesela oyunculuk kabiliyeti olanlar, çocuklar ve gençler için ahlaki içerikli piyesler hazırlayarak bu vasıflarını değerlendirebilir. Ya da edebiyatla ilgilenenler, gençler tarafından fazla bilinmeyen eserlerin inceleneceği okuma toplantıları düzenleyebilir. El işlerinde becerisi olanlar, hayır faaliyetleri yapan gruplara katılıp kermes gibi etkinliklerde yer alabilir. Grafik tasarım ya da herhangi bir teknolojik alanda bilgili olanlar da çeşitli hayır gruplarının tanıtımı gibi etkinliklerde faydalı olacaklardır.

Yenilikçi ve üretken bakış açılarıyla gençler hizmetin tıkandığı yerde taze kan görevi görür. Toplumun en büyük sorunu sayılabilecek değer yozlaşmasına karşı koyabilmek için hizmet şuuruna sahip gençler desteklenmeli ve yönlendirilmeli. Bu sayede özlemini çektiğimiz toplum değerlerimize daha kısa sürede kavuşabiliriz.

Hatice Bektaşoğlu, Semerkand AİLE, Ağustos 06

Reklamlar

7 Yanıt to “GENÇLER HİZMET ETMEK İSTİYOR”

 1. sofi hülya said

  süper bir yazı bütün müslüman ve genç kardeşlerimin okumasını isterim

 2. sencer said

  allah razı olsun inş

 3. ayşe ve yasemin said

  gidilen bu yolda herkez muvaffak olur inşallah..

 4. emine said

  hizmette her daim bizde varız inş.

 5. özgür said

  hizmet etmek istiyorum sadece Allah rızası için…İnşallah o mutluluk iç huzuru bizlere de nasib eder Allah.
  Her yönden o kadar çok yardıma ihtiyacı olan var ki tıpkı benim gibi…

 6. merve ışık said

  3 sene once yazılmiş yazıyı ilk defa okudum çok hoşuma gitti bende senin sayende kapanan ark. allah yolunu daim etsin

 7. yunus said

  ALLAH razı olsun bana ve benim gibi nice nefsine yenilmiş gençlere dua edin inş
  s.a

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: